Chronograf je na dřevěných hodinkách značky WoodHood nejen estetickou ozdobou, ale i funkčním nástrojem. V článku se blíže podíváme na to, co to je, jak se ovládá, jak naměřené hodnoty čteme, a jak se zresetuje do původní polohy. 

Co je to chronograf?

Chronograf je integrovaná funkce stopek v hodinkách. Takové hodinky měří zvolené časové úseky. Jedná se o nejčastější přídavnou funkci na hodinkách, zároveň je i velmi estetická, a proto oblíbená. Nabízíme rovnou dva modely s touto funkcí a to z tmavého santalového dřeva - Acme Chrono a ořechového dřeva - Honey Chrono. Mrkněte.

Jak se chronograf ovládá?

Chronograf se ovládá dvěma postranními tlačítky. Horní tlačítko stopky spouští a zároveň zastavuje. Spodní tlačítko naměřené hodnoty resetuje do původní pozice. 

Jak čteme naměřené hodnoty?

U dřevěných hodinek WoodHood s chronografem jsou číselníky rozmístěny následovně: nahoře - setinový, vlevo - minutový, dole - sekundový subčíselník. Naměřené hodnoty tedy čteme takto - nejprve začneme číselníkem vlevo, kde přečteme naměřené minuty, pak číselníkem dole, kde přičteme sekundy a na závěr číselníkem nahoře, kde přičteme naměřené setiny. Pozor, setinový číselník indikuje setiny pouze do jedné minuty. U delšího časového úseku, tak máme k dispozici naměřené hodnoty na minutovém a sekundovém číselníku.

Jak resetujeme chronograf do výchozí polohy (poloha 00)?

Naměřené hodnoty resetujeme dvojím stisknutím spodního tlačítka. Pokud se z nějakého důvodu stane, že se ručička setinového nebo sekundového číselníku nevrací do výchozí polohy 00 je potřeba nastavit tyto číselníky ručně.

Pro nastavení výchozí polohy setinového (horního) číselníku je postup následovný: vysunete střední korunku pro nastavování času úplně (do pozice, ve které lze s hlavními hodinovými ručičkami nastavovat čas) a horním tlačítkem postupným stlačováním dostanete ručičku setinového číselníku do pozice 00. Poté zasunete středovou korunku a chronograf by měl klasicky fungovat a vracet se do výchozí pozice.

Pro nastavení výchozí polohy sekundového (dolního) číselníku je postup následovný: vysunete střední korunku pro nastavování času úplně (do pozice, ve které lze s hlavními hodinovými ručičkami nastavovat čas) a dolním tlačítkem postupným stlačováním dostanete ručičku sekundového číselníku do pozice 00. Poté zasunete středovou korunku a chronograf by měl klasicky fungovat a vracet se do výchozí pozice.

Tento postup je vyložené pro dřevěné hodinky značky WoodHood, u jiných negarantujeme, že bude fungovat stejně. V případě potřeby nás kontaktujte na e-mailu info@woodhood.cz.